Как диабета може да доведе до слепота?
Диабетната ретинопатия е най-честата причина за слепота при възрастова група от 20-74 години по данни на световната здравна организация , разказва Д-р Димитър Голев –началник на “Очна клиника” Голев . През втората декада от заболяването над 90% с диабет тип 1 и над 50% с тип 2 развиват диабетна ретинопатия.
Ще се опитам накратко да обясня какво представлява диабетната ретинопатия, как може да причини слепота и как се лекува.
При повишено ниво на кръвна захар най-често страдат кръвоносните съдове в организма , особенно най-малките т.е микрокапилярите. Микрокапилярите изхранват ретината на очите. Следствие на увреждането на съдовете се променя и трофиката им на хранителните въщества към ретината, съдовете започват да пропускат под и в ретината неконтролируемо , следствие на което се оформят кръвоизливи, оток на ретината или макулата. Организма отчита, че има проблем с кръвоносните съдове и изхранването на ретината и в желанието си да компенсира започва да оформя нови кръвоносни съдове и нови и нови и нови…. т.н неосъдове, които растат неконтролируемо и водят до отлепване на ретината и слепота. Народно казано организма в случая прави на окото за съжаление МЕЧЕШКА УСЛУГА. Това състояние представлява диабетна ретинопатия.
Има доста какво да се говори по тази тема ,но искам да съм максимално кратък колкото мога и да дам акцент на най – нужните неща.
Имате диабет. Искате да се предпазите от диабетна ретинопатия?
Да! Това е възможно и в най-голяма степен зависи от ВАС! На първо място поставям добрият контрол на кръвната захар. Няма очен лекар, който да постигне успех в лечението на пациента с диабетна ретинопатия без пациента да сътрудничи. Дисциплината в подържането на добри нива на кръвната захар е ключът към предпазването от диабетна ретинопатия или спирането на нейната прогресия. Препоръчително е редовно посещение на ендокринолог и профилактично на офталмолог независимо дали имате диабет тип 1 или диабет тип 2.
Над 70% от пациените, които най-често постъпват при нас вече имат диабетна ретинопатия. Много често за съжаление същата е останала незабелязана или неправилно лекувана от някой друг лекар поради липса на знания и апаратура.
Много от пациентите си проверяват очите в кабинети със стара апаратура и очакват качество в диагнозата и лечението. Други пациенти, си правят очила в някои оптики, където лекар не ги преглежда ,може би оптик или магазинер, БЕЗ МЕДИЦИНСКО ОБРАЗОВАНИЕ. Ако някой от колегите пропусне да ви провери очните дъна ,учтиво го помолете да ви направи пълен очен преглед . Повечето от очните заболявания се откриват на профилактичен очен преглед от ОФТАЛМОЛОГ!
И така, нека да не се отклоняваме от основната ни тема, стигнахме до въпроса може ли да се лекува диабетната ретинопатия?
Да! В повечето случаи можем да лекуваме диабетната ретинопатия и всичко зависи от това в какъв стадий се намира, възрастта на пациента, продължителността на диабета и естествено от обема на пораженията, които вече са причинени.
В зависимост от стадият на диабетната ретинопатия лечението е по няколко начина : Лазер лечение , медикаментозно и оперативно лечение.
Ретинален ЛАЗЕР лечение… Звучи доста интересно . Как да изберем правилният лазер?
Отговорът е, че има разлика от лазер до лазер , въпреки че всички си приличат на външен вид. Също както при колите. Всички имат 4 колела ,но въпреки това те са доста различни. Повечето лазери в България не могат прецизно да обработят ретината поради една проста причина , че за добра обработка на новите съдове имаме нужда от многоцветен лазер използвайки зелена, червена и жълта светлина . Също така доста е важно апаратът да не е стар понеже старите лазери нямат мощност и са износени от прекалената им употреба. Помислете така: Има разлика в технологията на колите преди 20 години и сега нали? Няма да изпадам в подробности повече по тази тема.
Ако имаме предварителен подробен анализ на заболяването с високо специализирани уреди като ОСТ, Ангио- ОСТ, ФА и др. можем прецизно с правилните лазери да обработим ретината с почти нулева опасност от изгаряне на слоят от нервни нишки върху ретината, което често се случва при обработка на ретината с едноцветните или стари лазери. Допълнително лазер – терапията е цяла наука , за което си изисква и специално следдипломно обучение и сертификат, който се дава само от медицински университет.
Ние в “Очна клиника” Голев разпозагаме с един от световно най-добрите лазери на Цайс със зелена, червена и жълта светлина на лъча с опция VITO , което позволява обработка на ретината с множествено коагулати наведнъж .
С поставяне на Anti-VEGF препарати интревитреално в окото ние лекуваме диабетната ретинопатия ,като унищожаваме новоизградените съдове на ретината и възобновяваме нормалната структура на ретината. Боят на апликациите е строго индивидуален и зависи от стадият на диабетната ретинопатия или отока на макулата.
Оперативно лечение – Витректомия
Операция витректомия се прилага при пациенти с напреднал стадий на диабетна ретинопатия, с тракции и отлепване на ретината както и фибро-нео пролиферативни васкуларни промени. Тази е една от най-трудите операции но за щастие ние в “Очна клиника” Голев разполагаме с най-модерната апаратура за този вид операция.
Очна клиника “Голев” Разполага с най-модерната апаратура за диагностика и лечение, както диабетна ретинопатия така и на всички останали заболявания.
ОЧНА КЛИНИКА “ ГОЛЕВ ”
- 0877 505 151
- гр.Хасково, бул.България 43
- 0887 807 667
- гр.Димитровград, бул. Трети Март 2/Д
- 0877 845 799
- гр.Харманли, бул. България 46
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!