Колко е вредна синята светлина за очите?
Наскоро, след множество научни изследвания ,разбрахме че синята светлина била много специална разказва Д-р Димитър Голев – началник на Очна клиника “Голев” .Синята светлина контролира съня ни, дава ни енергия, лекува но и може да ни причини няколко вида рак. Това последното не го очаквахте, нали.
Много от вас знаят как горе долу работи окото. Благодарение на над 130 милиона фоторецепторни клетки в ретината (пръчици и конусчета), мозъкът използва светлината ,за да изгради образи. Да обаче наскоро (през 1998 година) един учен на име Ignacio Provencio открива нов фоторецептор наречен Меланопсин (Melanopsin).
Не ми се влиза в детайли, но Меланопсинът не участва в разпознаването на цветовете. Той разпознава дали е ден или нощ и по този начин регулира биологичния ни часовник.
И може би се чудите как го прави? Точно така .Чрез синята светлина.
Меланопсин,ът реагира на светлина с дължина на вълната 460-480nm, т.е. синьо.
Напоследък постоянно се правят проучвания за ефекта на синята светлина върху тялото, как да я използваме за контролиране на настроението, на съня и т.н.
Това, което е доказано и за което ви обяснявам всички тези неща е, че вечер е вредно да гледаме синя светлина. А кое излъчва синя светлина? Точно така всичко! Компютърът, телевизорът, LCD и LED навсякъде около нас. Само електрическата крушка все още става. Евала на Томас Едисън. Колкото по близо се намираме до източника на синя светлина ,толкова е по – вредно за очите , което ще рече ,че уредът с най-силен интензитет на синя светлина е – погледнете картинката по- долу.
Да точно така компютърния монитор . Таблетите и телефоните също така не са за пренебрегване ,тъй като постоянно увеличават размерите на екраните им ,а и яркоста на синята светлина.
От тук тръгва и въпросът как да се предпазим от синята светлина. На пазара съществуват очила – стъкла с компютърна защита т.е защита срещу синята светлина.
Покритието на очилата блокира синия спектър на 100% и по този начин не позволява на синята светлина да проникне по очното дъно и да причини увреждания. Особено важно е децата да носят очила със такава защита, тъй като проучванията показват, че продължителното излагане да детските очи на синя светлина води до отключване на КЪСОГЛЕДСТВО.
И като последно не забравяйте да посещавате очен лекар поне 1 път годишно.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!