Какво е Ентропион ?

Ентропионът е завъртане навътре на ръба на клепача и придатъците, така че миглите да са насочени назад към роговицата и очната повърхност. Това е една от най-често срещаните неправилни позиции на клепачите, наблюдавани главно при възрастни хора.

Ентропионът може да причини увреждане на роговицата и конюнктивата, водещо до абразия на стромата на роговицата, белези, изтъняване и неоваскуларизация на роговицата. В напреднали случаи съществува дори риск от язва и перфорация на роговицата, което налага незабавно лечение. Спектърът на състоянието включва маргинална ентропия, включително инверсия на мейбомиевата жлеза – обикновено се наблюдава в горния клепач, до пълна ентропия на горния или долния клепач.

Разпространението на състоянието нараства с възрастта. Двустранното заболяване е три пъти по-често от едностранното. Ентропионът е по-често срещан при жените.

Симптоми

Пациентите с ентропион са склонни да се оплакват от:

  • усещане за чуждо тяло
  • зачервяване
  • сълзене
  • секреция

Симптомите могат да бъдат непостоянни в зависимост от етиологията. Синдромът на сухото око е налице при 72,1% от пациентите, а точковите епителни ерозии се отбелязват при 61,9%. При някои пациенти зрителните симптоми при поглед надолу, поради липсата на синкинетично движение на ръба на долния клепач, могат да бъдат характерната черта.

Диагноза

Пациент, за който се подозира, че има ентропион, трябва да се подложи на задълбочен офталмологичен преглед. При цялостен преглед трябва да се отбележи всяко блефаро или спазъм на лицето, признаци на кожно дразнене или инфекция и нарушение на очната повърхност, включително цикатрициални промени. Лекарят трябва да обърне голямо внимание на структурите по ръба на клепача, за да оцени за свързана трихиаза, дистихиаза и епиблефарон. Тези състояния могат да имитират ентропия, но нямат неправилно положение на ръба на клепача и имат различно управление.

Трябва да се изследва роговицата с флуоресцеин за абразии, белези или изтъняване на роговицата и неоваскуларизация на роговицата. Внимателното изследване на конюнктивата е важно, тъй като частичната ентропия на латералния или медиалния клепач може да не засегне роговицата.

Има четири основни категории ентропион, всяка с различна патофизиология: инволюционна, спастична, цикатрициална и вродена. Леченията са насочени конкретно към конкретните причини за състоянието.

Лечение

  • Консервативно – Пациентите могат да постигнат временно облекчение със залепване на долния клепач към изпъкналостта или с прилагане на цианоакрилатна течна превръзка за обръщане на ръба на клепача. Тези лечения са от полза като временни мерки, докато пациентът може да има операция за окончателно възстановяване или ако пациентът е твърде болен, за да бъде кандидат за хирургическа интервенция. Временно облекчаване също може да се постигне с инжекции с ботулинов токсин в пресепталния орбикуларис за борба с преодоляването.
  • Лазерното възстановяване на кожата с въглероден диоксид е предложено като консервативно средство за управление на инволюционния ентропион. Този метод е описан с успех при четирима от пет пациенти, проследени в продължение на 21 месеца.
  • Хирургични лечение – общите принципи на управление включват или справяне с един от факторите самостоятелно, или, когато е възможно, адресиране на 2 основни причинни фактора:

– отпуснатост на долния клепач

-повторно закрепване на ретракторите за долния клепач.

При пациенти в напреднала възраст и изтощени пациенти може да се опитат първо минимално инвазивни и кратки процедури, макар и с намален процент на успех.

Очна клиника “Голев” Разполага с най-модерната апаратура за диагностика и лечение, както на ентропион на окото така и на всички останали заболявания.

ОЧНА КЛИНИКА “ ГОЛЕВ ”

  • 0877 505 151
  • гр.Хасково, бул.България 43
  • 0887 807 667
  • гр.Димитровград, бул. Трети Март 2/Д
  • 0877 845 799
  • гр.Харманли, бул. България 46