Птозата е нарушение на подвижността и местоположение на клепачите, обикновено на горния. Нормално горният клепач покрива 1мм от роговицата. Различават се лека птоза – покрива се 2мм от роговицата, средно тежка – 2 до 4мм и тежка – над 4мм покриване. Бива вродена или придобита.
Вродената птоза по-често е едностранна. Може да е налице при раждането или да се изяви през първата година на живота. Предава се по автозомно-доминантен път. При нея се наблздава съкращени на мускулите на веждите и челото, както и принудителна поза на главата – отметната назад. Често птозата е част от синдром (блефароспазъм, синдом на Маркус-Гън) или е съпроводена от други увреждания. Отпускането на клепача затруднява зрението и може да предизвика амблиопия (мързеливо око), страбизъм и двойно виждане.
Придобита поза – тя бива
- Миогенна – дължи се на слабост на мускула повдигач на горния клепач или е състояние на миастения гравис, мускулна атрофия, дистофия миотоника и др.
- Травматична – дължи се на дирекно увреждане на повдигача на горени клепач и на някой от очедвигателните нерви
- Неврогенна – засягат се нервите, кото инервират клепача. Наблюдава се при синдома на Хорнет или парализа на трети черепномозъчен нерв. Среща се и при сифилис, мененгит, съдови заболявания, интоксикации, туберкулоза, тумори, травми и др.
- Сенилна – дължи се на нормални процес на стареене, при което тъканите около клепача отслабват. Може да се появи след остраняване на катаракта или дълго използване на контакни лещи
- Механична – дължи се на тумор, оток, възпаление след операция на окото
- Псевдоптоза – дължи се на отпускане на веждата или кожата на горния клепач. Тук причината не е в мускулите на окото
Симптомите са :
- Отпускане на клепача
- Трудно затваряне на окото
- Наканяне на главата назад или повдигане на вежди
Диагноза
Поставя се след поредица кръвни тестове, ренгенография, и компютърна томография да се определи причината за птозата
Лечение
При придобитата птоза се опитва консервативно лечение. Ако до 1 година не се постигне повдигане на клепача и състоянието пречи на зрението се преминава към оперативно повдигане на клепача. При вродената птоза лечението е само оперативно. Ако птозата не пречи на развитието на зрението операцията се отлага за след пубертета . В случаите на тежка птоза, особено когато е едностранна, към операция трябва да се престъпи в по-ранна възраст, за да се преодолее развитието на амблиопия (мързеливо око). Децата с леки птози, при които клепачът не пречи на погледа, се проследяват от офталмолог за съпътстващи очни проблеми.
Очна клиника “Голев” Разполага с най-модерната апаратура за диагностика и лечение, както на птоза на клепача така и на всички останали заболявания.
ОЧНА КЛИНИКА “ ГОЛЕВ ”
- 0877 505 151
- гр.Хасково, бул.България 43
- 0887 807 667
- гр.Димитровград, бул. Трети Март 2/Д
- 0877 845 799
- гр.Харманли, бул. България 46