Какво е роговична дистрофия
Дистрофията на роговицата е хронично дегенеративно невъзпалително заболяване при което прозрачността на окото на роговицата намалява. Обикновено заболяването е двустранно.
Видове роговична дистрофия
Има повече от 20 вида на роговични дистррофии. В тази статия ще се опитаме да хвърлим светлина върху най-честите. Най честите роговични дистрофии са:
- дистрофия на епителиалната базална мембрана – характеризира се с появата на много малки точици (микроцисти), сиви зони, които като цяло наподобяват очертанията на карта или пръстови отпечатъци. В повечето случаи протичат асимптомно, но понякога могат да се изявят с ерозии на роговицата, замъглено зрение, фоточувствителност и усещане за чуждо тяло в окото.
- гранулозна дистрофия на роговицата – характеризира се с развитието на малки гранули, приличащи на галета и появяващи се най-често през второто или третото десетилетия от живота. Намаляването на зрителната острота настъпва обикновено след четвъртото или петото десетилетие. Други симптоми на заболяването са фоточувствителност, болки в очите и ерозия на роговицата.
- петниста дистрофия на роговицата – индивидите с подобна форма на дистрофия на роговицата се раждат с ясна корнея, но в последствие могат да възникнат петна по нейната строма, обикновено на възраст между 3 и 9 години. Заболяването прогресира с намаляване на зрителната острота до загуба на зрението и поява на ерозии по роговицата.
- Фукс дистрофия – характеризира се с дистрофия на ендотелния слой на роговицата, която засяга обикновено двете очи. Заболяването се среща по-често при индивиди от мъжки пол между 30-40 годишна възраст, макар че симптомите свързани с нарушение на зрението се появяват към 50-60 годишна възраст. Болните често се будят със замъглено зрение, което постепенно се подобрява през деня. Това се обяснява с фактът, че сутрин роговицата е по дебела, което се дължи на задържането на течности по време на сън. Тази течност се изпарява в слъзния филм в хода на деня. С прогресиране на заболяването, задържането на течности се увеличава и това води до нарушено зрение през целия ден.
Какви са симптомите на роговичната дистрофия ?
Симптомите на роговичната дистрофия са еднакви за всички видове:
- усещане на чуждо тяло в очите, болка с мигане и напрежение на зрението; това се дължи на поражението на роговицата
- фотофобия (светлобоязненост)
- сълзене на очите
- зачервяване на очите
- намалено зрение поради оток на роговицата и нарушаване на прозрачността му
Лечение на роговична дистрофия
Могат да се използват следните методи за намаляване на признаците и симптомите на заболяването:
- Използването на очни капки или мехлеми могат да намалят количеството течност в роговицата;
- Носенето на меки контактни лещи може да подобри зрението и да намали дискомфорта в очите.
- Трансплантация на роговица. Тази хирургична процедура, известна като кератопластика, замества увредената роговична тъкан със здрава тъкан от донор. Съществуват различни видове трансплантация на роговицата. Някои процедури заместват само няколко тънки слоя на роговицата, докато други заменят цялата роговицата. При дистрофията на Фукс процедурата замества само дълбоките слоеве на роговицата, включително ендотела чрез ендотелна кератопластика. След трансплантация на роговица, може да се появи дискомфорт в очите, при който могат да се използват капки за очи в продължение на няколко месеца.Очна клиника “Д-р Голев” Разполага с най-модерната апаратура за диагностика и лечение, както на дистрофия на роговицата така и на всички останали заболявания.
ОЧНА КЛИНИКА “ГОЛЕВ”
- 0877 505 151
- гр.Хасково, бул.България 43
- 0887807667
- гр.Димитровград, бул. Трети Март 2/Д
- 0877845799
- гр.Харманли, бул. България 46