Какво е Синдром на сухото око
Синдромът на сухото око (Dry Eye Syndrome) е един от най-често срещаните проблеми, засягащи общото население и може да причини проблеми, които варират по тежест от леко дразнещи до инвалидизиращи.
Синдромът на сухото око е общ термин, който описва състоянието на предната част на окото в отговор на разрушаване на естествения слой сълзи, който покрива предната част на окото, наречен слъзен филм.
Обикновено този слой сълзи е стабилен, хомогенен слой, който не само осигурява на роговицата и конюнктивата здрав буфер срещу увреждане, ако са били постоянно изложени на въздух, но този интерфейс между слъзния филм и въздуха също е отговорен за значително количество от силата на фокусиране на окото. Когато слъзният филм стане нездрав, той се разпада на различни места на роговицата и конюнктивата, което води не само до симптоми на дразнене, но и до нестабилно и периодично променящо се зрение.
Обикновено всеки подхожда с недоверие, когато чуе диагнозата. Естествено пациентът може да се чуди защо окото му може да е „сухо“, въпреки че произвежда много сълзи. Това е така, защото нездравословният слъзен филм и раздразнението, което идва от него, стимулира мозъка да произведе вълна или рефлекс от сълзи, за да помогне за противодействие на раздразнението. Това рефлексно сълзене обаче е просто недостатъчно за коригиране на цялостния проблем. Поради тази причина синдромът на сухото око би могъл по-подходящо да се нарече „Дисфункция на слъзния филм“.
Други симптоми на синдром на сухото око или дисфункция на слъзния филм включват:
- Парене
- Сърбеж
- Сълзене
- Усещане за песъчинки или чуждо тяло
- Често мигане
- Подуване или слепване на миглите (обикновено се влошава след събуждане)
- Зачервяване
- Замъглено или променливо зрение (влошава се при четене, компютър, гледане на телевизия, шофиране или игра на видео игри)
- Светлочувствителност
- Болка в очите и/или главоболие
- Оточни клепачи
- Умора на очите
Епидемиология
Сухото око е често срещано очно състояние и основна причина за посещения при офталмолози. Разпространението му варира значително сред епидемиологичните проучвания в зависимост от това как е дефинирана и диагностицирана болестта и коя популация е изследвана. Оценява се на 7,4%–33,7%.
Нещо повече, определението за сухо око все още е в процес на непрекъснато преразглеждане и липсата на един диагностичен инструмент е предизвикателство за офталмолозите по целия свят. Докладът от 2007 г. на Международния семинар за сухо око препоръчва да се комбинират субективни симптоми с обективни клинични тестове, за да се потвърди диагнозата сухо око.
Диагноза
Задълбочената анамнеза е от съществено значение при изследването на симптомите на сухото око поради честата липса на корелация между симптомите и резултатите от прегледа. Прегледът трябва да включва оценка на лицето и клепачите, моделите на мигане, ръбовете на клепачите, миглите, конюнктивата, роговицата и слъзния филм. Задълбочените изследвания включват:
- Изследване чувствителността на роговицата – измерва с помощта на апликатор с памучен връх или по-точно с естезиометър Cochet-Bonnet.
- Tear break up time (TBUT) – TBUT е показател за стабилност на слъзния филм. Правилният метод за тестване на TBUT е използването на импрегнирана с флуоресцеин лента, намокрена с физиологичен разтвор без консерванти). Боята се разпределя чрез мигане и след това пациентът е помолен да гледа право напред, без да мига. Слъзният филм се наблюдава под кобалтово синя светлина на прорезна лампа и времето между последното мигане и появата на първото сухо петно или дупка в слъзния филм се измерва.
- Тест на Ширмер – Тестът на Schirmer се извършва чрез поставяне на хартиена тест лента в страничната третина на долния клепач след изсушаване на долния форникс и след това измерване на дължината на навлажнената част от лентата след 5 минути.
Лечение
по-често срещаните методи на лечение включват:
- Изкуствени сълзи (за предпочитане без компонент за облекчаване на зачервяването)
- Интервенции за запазване на сълзите, като нощни маски/очила
- Топли компреси
- Ексфолианти за мигли и клепачи
- Циклоспорини
- Локалните офталмологични стероиди
- Оралните добавки от ленено семе или рибено масло по 2000 mg/ден
- TearCare (Автоматизирано нагряване на мейбомиевата жлеза/Процедура за ръчно изцеждане)
- LipiFlow (Автоматизирана процедура за нагряване и експресия на мейбомиевата жлеза)
Очна клиника “Голев” Разполага с най-модерната апаратура за диагностика и лечение, както на синдром на сухото око така и на всички останали заболявания.
ОЧНА КЛИНИКА “ ГОЛЕВ ”
- 0877 505 151
- гр.Хасково, бул.България 43
- 0887 807 667
- гр.Димитровград, бул. Трети Март 2/Д
- 0877 845 799
- гр.Харманли, бул. България 46