Какво е увеит ?
Увеит е възпалително заболяване на увеята – средния слой на окото. Увеята се формира от ириса, цилиарното тяло и хороидеята. Засяга предимно хора на възраст от 20 до 50 години. Заболяването обхваща и двете очи и проявява склонност да рецидивира. Увеята изпълнява важни биологични функции като най-важната е изхранването на на ретината. Поради това при ненавременна терапия е възможна загуба на зрение
Причини за увеита са:
- Бактериални заболявания – лептоспироза, бруцелоза, туберкулоза, сифилис
- Вирусни инфекции (Herpes virus, CMV, Influenza virus)
- Микози
- Паразитни заболявания – токсоплазмоза
- Имунни/ автоимунни заболявания
- Травми
- Ятрогенни причини (след оперативна интервенция)
Според локализацията на възпалението
- Преден увеит, иридоциклит – може да засегне ириса, цилиарното тяло или и двете части
- Междинен увеит
- Заден увеит, хориоретенит – обхваща хориоидеята, често се засяга и ретината
- Генерализиран увеит (Panuveitis) – възпалението обхваща цялата увея, включително и меките тъкани на орбитата.
Симтоми
- болка в очите – обикновено тъпа болка в или около окото ви, която може да се засилва при фокусиране
- зачервяване на очите
- чувствителност към светлина (фотофобия)
- замъглено или облачно зрение
- малки фигури, движещи се във вашето зрително поле
- загуба на периферно зрение
Диагноза
Както беше споменато по-горе, откриването на причината за увеита може да е извънредно трудно и да е необходимо много повече от обикновен преглед на окото. При увеит лекарят използва голям набор от диагностични методи и апарати за наблюдение на предната част на окото и за оглед на вътрешните му обвивки, кръвни изследвания за откриване на хронична инфекция на друго място в организма, която може да причинява възпалението, кожни тестове, серологични проби.
Усложнения
При хроничен преден увеит е възможно ирисът и намиращата се зад него леща да залепнат. Това са т. нар. синехии, които водят до промяна във формата на зеницата. При средния и задния увеит е възможно да се развие оток на макулата, което означава, че се събира течност между слоевете, изграждащи макулата и това влошава зрението.
И трите форми на заболяването могат да доведат до глаукома, ако вътреочното налягане се повиши. Също така се засилва помътняването на лещата и се получава катаракта. Най-тежкото усложнение е загубата на зрението.
Лечение
След установяване на инфекциозна причина за увеит, се предписва лечение с антибиотици и противовъзпалителни лекарства. Ако природата на увеита е неясна, се използват и противовъзпалителни лекарства – както нестероидни, така и кортикостероидни (хормонални). Във всички случаи се предписва локално лечение под формата на капки за очи, мехлеми. Особено важно е използването на капки, които разширяват зеницата в първите часове след появата на предния увеит.
Очна клиника “Д-р Голев” Разполага с най-модерната апаратура за диагностика и лечение, както на увеит така и на всички останали заболявания.
ОЧНА КЛИНИКА “Д-Р ГОЛЕВ”
- 0877 505 151
- гр.Хасково, бул.България 43
- 0887807667
- гр.Димитровград, бул. Трети Март 2/Д
- 0877845799
- гр.Харманли, бул. България 46