Стиклер синдром , синдром на Стиклър(наследствена прогресивна артро-офталмопатия) е генетично заболяване, при което се засяга съединителната тъкан, в частност колагена.
Има 3 варианта на Стиклер синдром – всеки асоцииран с ген за колановата биосинтеза. Причина за синдрома се приема метаболитният дефект, засягащ хиалуроновата киселина и колаген тип 2.
Стиклер синдром се характеризира с отличаващи се лицеви абнормалности, очни проблеми, загуба на слух и проблеми със ставите. Болестта е проучвана и описана за първи път от Д-р Гунер Щиклер – педиатър през 1965 г в Минеаполис, Минесота, САЩ.
Типична черта на Стиклер синдром е, че лицето изглежда някак плоско. Това се дължи на недоразвитие на костите, изграждащи средната част на лицето, включително скулите и основата на носа.
Поради промени в гена за колагенопатията, а стъкловидното тяло, склерата и роговицата съдържат голямо количество колаген, могат да се развият следните очно усложнения:
- Висока миопия (късогледство) поради формата на очната си ябълка
- Страбизъм
- Парализа на движението на очите настрани
- повишено вътреочно налягане – което може да доведе до глаукома
- обструкция на назолакрималния канал
- микрофталмия
- колобома на хороидеята
- Задното витреално отлепване
- отлепване на ретината
- Катаракта
Лечение
Поради фактът че голяма част от терапиите се извършват много рано в живота има много фактори влияещи на решението на родителите, включително здравето на детето. В случай на късогледство, зрението се коригира с очила, контактни лещи или рефрактилна хирургия. При вродена катаракта операцията може да се забави, освен ако не е крайно необходима. При глаукома терапията е с капки, но може да се наложи и операция.
Очна клиника “Д-р Голев” Разполага с най-модерната апаратура за диагностика и лечение, както при синдром на Стиклър така и на всички останали заболявания.
ОЧНА КЛИНИКА “ ГОЛЕВ ”
- 0877 505 151
- гр.Хасково, бул.България 43
- 0887 807 667
- гр.Димитровград, бул. Трети Март 2/Д
- 0877 845 799
- гр.Харманли, бул. България 46