Какво е точка на Митендорф
Точката на Митендорф (Mittendorf) , ембриологичен остатък от хиалоидната артерия, е находка от изследване на кръгова непрозрачност на задната капсула на лещата, която най-често е визуално незначима.
Точката на Митендорф, открита от Уилям Фредерик Митендорф, е вродена съдова аномалия, която възниква поради инволюционен дефект на предния край на предната хиалоидна артерия. Проявява се като фокално непрозрачност в долно-назалния аспект на задната капсула на лещата. Това е клиничен вариант на персистираща фетална васкулатура (PFV), спектър от състояния, които възникват, когато феталната хиалоидна васкулатура не успее да се развие. Смята се, че точката на Митендорф е прикрепена към самата задна капсула на лещата; последните доказателства обаче показват възможността за ретролентно присъствие на точката в предната част на стъкловидното тяло. Доказателствата сочат, че точката на Митендорф всъщност може да бъде разположена зад пространството на Erggelet (ретролентално пространство на Burger), пространството между задната капсула и стъкловидното тяло, както е изобразено на илюстрацията по-долу. Самотната точка на Митендорф е относително доброкачествена находка, която рядко причинява зрително увреждане.
Патофизиология
Хиалоидната артерия е преходен съд, който се простира от оптичния диск до задния полюс на лещата по време на развитието на плода. Гъста мрежа от вътреочни съдове се разклонява от хиалоидната артерия и пролиферира по време на ранната ембриогенеза, за да снабди развиващите се очни тъкани и да допринесе за първичното стъкловидно тяло. Тази хиалоидна васкулатура в крайна сметка започва да се инволюира на два до три месеца от бременността, съвпадайки с развитието на ретиналната васкулатура. След инволюцията периваскуларната обвивка на хиалоидната артерия обикновено остава, образувайки канала на Cloquet.
Основният механизъм, отговорен за инволюцията на тази съдова система, се теоретизира, че включва апоптоза чрез комбинация от активиране на макрофагите и спиране на притока на кръв към хиалоидната артерия и нейните клонове. Клетъчното сигнализиране, което води до активиране на макрофаги, все още не е изяснено.
Точката на Mittendorf се развива, когато предният край на хиалоидната артерия не успее да се развие, оставяйки след себе си ембриологичен остатък. Предложените механизми, причиняващи персистираща фетална васкулатура, включват неправилна генна експресия на редица молекули и растежни фактори, включително, но не само, съдов ендотелен растежен фактор (VEGF), фибробластен растежен фактор (FGF), ангиопоетин 2, Arf туморен супресорен ген и колаген 18. Това остава активна област на изследване.
Физичекален преглед
Точката на Митендорф, поради естеството на нейния произход, може да бъде диагностицирана и характеризирана при директна визуализация по време на изследване с прорезна лампа.
В случаите, когато директната визуализация е изключена, компютърна томография (CT), ядрено-магнитен резонанс (MRI), интравенозна флуоресцеинова ангиография или ултразвук са други техники, които могат да се използват за визуализиране на патологията.
Знаци
При физикален преглед може да се види точка на Mittendorf в инфероназалния квадрант на задната капсула на лещата. Възможно е да бъде пренебрегван поради малкия си размер и общата липса на симптоми
Прогноза
Прогнозата за точката на Mittendorf е отлична, тъй като ембриологичният остатък обикновено не е визуално значим и не прогресира. Точката на Mittendorf трябва да се наблюдава с офталмологични прегледи, включително гониоскопия на предната камера на редовни интервали. При недоносени бебета до 95% могат да демонстрират някаква форма на хиалоидни остатъци, включително точки на Митендорф, които обикновено изчезват, когато бебето узрее. Устойчивостта на хиалоидните остатъци остава ниска при приблизително 3%. Рядко се налага намеса.
Усложнение
Усложненията, свързани с точките на Митендорф, са редки. Като общо правило са възможни усложнения, свързани с по-обширен PFV, като кръвоизлив в стъкловидното тяло, отлепване на ретината, подута леща или глаукома. Точка на Mittendorf може също да се представи като по-голяма непрозрачност, която обхваща цялата задна капсула на лещата. Може да се наблюдава образуване на „крехка звезда“, ако точката на Mittendorf анастомозира с друга остатъчна фетална васкулатура.
Очна клиника “Голев” Разполага с най-модерната апаратура за диагностика и лечение на всички очни заболявания.
ОЧНА КЛИНИКА “ ГОЛЕВ ”
- 0877 505 151
- гр.Хасково, бул.България 43
- 0887 807 667
- гр.Димитровград, бул. Трети Март 2/Д
- 0877 845 799
- гр.Харманли, бул. България 46